Nikel genellikle en yaygın kaplanan metaldir. Bunun nedenleri, nikelin muhteşem görünümü, yüksek korozyon direnci ve elektro kaplama işlemleri ile beraber elde edilen büyük miktarda eriyiğin varlığıdır.

Dekoratif kaplama için kullanılır, özelliği nikel kaplı cilalı yüzeyde malzemenin estetiğini arttırmak, korozyona dayanıklı olmayan malzemeyi ise korozyona dayanıklı özelliği ile korumaktır. Son yıllarda yaygın olarak kullanılan elektroforming, nikelin bir diğer kullanım alanıdır. Bu yönteme göre, malzeme nikel kaplanırken uygun bir şekle getirilir. Nikel ayrıca hasarlı makine parçalarını onarmak için de kullanılır.

Korozyon koruması için nikel kaplı metal, yüzey pürüzlülüğünü en aza indirir ve estetiği en üst düzeye çıkarır. Sertlik ve hoş bir görünüm için yapılmıştır.

Nikel genellikle çeşitli metal parçaların kaplanmasında kullanılır. Parlak nikel kaplama, bakır kaplı yüzeylere uygulanabileceği gibi doğrudan metal yüzeylere de uygulanabilir. Parlak nikel kaplama, kalitesini ve ömrünü uzatacaktır. Nikel veya altın vb. üzerine nikel oksit veya siyah nikel kaplama. Bu tür kaplamalar üretilebilir.

Parlak Nikel Kaplama Yüksek parlaklık sağlayan bir işlemdir. Yüksek çukur ve tümseklere sahip parçalarda hızlı parlaklık için geliştirilmiştir. Yaklaşık 50 – 60 °C’de çalışır ve pH’ı 4,0 – 4,8’dir.

Nikel Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

Her kaplama türünün olduğu gibi nikel kaplamanın da kendine göre önemli avantajları vardır.

Bunlardan bazıları şunlardır;

Nikel Kaplama korozyona karşı yüksek dirençli bir tabaka oluşturur.
Parlak Nikel Kaplama sertlik ve sürtünme açısından doğal bir kaydırıcılığa sahiptir.
Parlak Nikel Kaplama kalınlığı parçanın kullanım alanına göre ayarlanabilmektedir.
Nikel Kaplama ile homojen bir kaplama oluşturulur.
Nikel Kaplama yapılan parçalar paslanmaza göre oldukça düşük maliyetlidir.
Parlak Nikel Kaplama ile dekoratif amaçlarla daha iyi bir görünüm elde edilir.
Nikel Kaplama ile aşınma ve yıpranmaya karşı dayanıklılığının artırılması sağlanır.
Nikel Kaplama ile kalıpların ve piston yataklarının darbelere karşı dayanıklılığın artırılması için kullanılır

Nikel Kaplama Uygulama Alanları

Elektrik, makine ve mobilya sanayinde kullanılan terminaller, klipsler, menteşeler, kalıp parçaları, cam menteşeleri, civatalar gibi çok çeşitli malzemeler istenilen kalite ve mikronda Nikel Kaplama yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir